Відкриваємо перспективи коноплярства на Сумщині: як спадщина стає галуззю майбутнього

20 жовтня члени благодійного фонду «Мир! Зроби це!» разом із сумськими аграріями долучилися до збору елітного посівного матеріалу з промислової коноплі, селекціонованої Інститутом сільського господарства Північного Сходу НААН України. Промислове коноплярство — давня і традиційна галузь для Сумщини, що і сьогодні відкриває великі перспективи для розвитку регіону. Спеціалісти інституту, зокрема завідувач відділу селекції Віталій Кабанець, поділилися своїм баченням потенціалу сумського коноплярства.

Коноплі Сумщини — спадщина предків та галузь майбутнього

Промислова конопля здавна була частиною сільськогосподарських традицій Слобожанщини. Її вирощували з часів скіфів, використовуючи для виробництва тканини, олії та будівельних матеріалів. Сьогодні Сумщина залишається лідером у цій галузі: тут діють два провідних наукові центри: Інститут луб’яних культур у Глухові та Інститут сільського господарства Північного Сходу в селі Сад Сумського району. Ці інститути не лише зберігають традиції, але й активно розвивають наукову базу для селекції та переробки промислових конопель.

Станом на осінь 2024 року в області посаджено близько 700 гектарів промислових конопель. Частина з них піде на розведення насіння, частина — на волокно-зеленець. Інститут сільського господарства має в своєму потрфоліо два унікальні сорти: Софія і Катюша. 

В цьому сезоні інститут та дослідне господарство, яке знаходиться поруч, засіяли разом 120 гектарів на насіннєвих ділянках. В наступному році з них зберуть посвіний матеріал, якого вистачить приблизно на 1000 гектарів нових посівів. Для порівняння, у 2023 році по всій Україні було засіяно близько 3000 гектарів промислових конопель.

До заходу долучилися представники Української Конопляної Асоціації та переможці конкурсу конопляної індустрії України, представники виробника конопляної їжї ТМ “ДоброЇж”, колектив Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН, та ми – представники БФ “Мир! Зроби це!”.

Від посіву до переробки: як Сумщина розвиває коноплярську індустрію

Цього разу ми долучилися до збору Софії елітної генерації. Вона посіяна розріджено: так рослину вирощують, щоб отримати насіння. Збирати її можна тільки вручну — механізований спосіб збору дав би багато втрат, а коноплярам надзвичайно важливо зберегти цінний посвіний матеріал. Тому беремо ножі, та дбайливо зрізаємо кожну рослинку. Далі зібраний матеріал обмолотять, і отримане насіння в наступному році буде висаджене на товарний посів: усе від насіня до волокон із стебла піде на переробку та виготовлення товарів. 

Сорт Софія універсальний. Його уніклаьність в тому, що він дає високі врожаї як насіння, так і стеблової частини. Завдяки цьому можна використати потенціал кожної рослини на максимум. З насіння виготовляють харчові продукти: олію, протеїни, висівки, борошно, косметичні засоби. Стеблова частина залишається в полі до весни. За зиму вона проходить процес мацерації: відділення волокнистого шару від деревного. Після цього вона готова для збираня, тюкування та первинної переробки. 

Після первинної переробки із стебла отримують три продукти: 

  1. Волокно. З нього отримують ткані матеріали: тканину для сорочок, шкарпеток, майже будь-яких текстильних виробів. Також виготовляють неткані матеріали: утеплювачі, композитні матеріали.
  2. Костриця. Її застосовують навіть на будівництві. З неї виготовляють міцний та екологічний костробетон із гарними теплоізоляційними властивостями. Із нього формують готові будівельні блоки або заливають монолітні конструкції. 
  3. Дрібне волокно, яке по суті є відходами перших двох продуктів.

Промислове коноплярство Сумщини: традиції предків і нові горизонти для економіки регіону

Як зазначив Віталій Кабанець, коноплярська галузь Сумщини має величезний потенціал для розвитку і може стати основою економічного зростання регіону. Ця культура не лише вирощується, але й має безмежні можливості для переробки: від продуктів харчування до легкої промисловості та будівельних матеріалів.

Наразі для повноцінного розвитку галузі потрібні інвестиції — у вирощування, переробку та дослідження нових сортів. Але вже зараз коноплярство демонструє свою ефективність: понад 50% усіх промислових конопель, засіяних в Україні у 2023 році, походять із насіння, вирощеного на Сумщині.

Можливості коноплярства майже безмежні. Сумщина має всі передумови, щоб стати центром цієї індустрії в Україні та на міжнародній арені. Завдяки багатій аграрній традиції, науковій базі та перспективам переробки, промислові коноплі можуть стати стратегічною галуззю для регіону, приносячи значні економічні результати та міжнародне визнання.

Проекти

Поділитися